Dolby Atmos míří do domácího prostředí.

Rubrika: Technika

Hodnocení: 63 % (Thumb up!)

Laboratoře Dolby s uvedením nového zvukového formátu do domácností vyčkaly do doby, kdy bude co přehrávat. V kinech je tento systém již nějakou dobu a filmaři s tím také tak pracují. Titulů je tedy dost.

Dle prvotních informací (a jak já to chápu) nejedná se o klasické rozsekání audio streamu do jednotlivýc kanálů, tak je tomu prozatím ve větší míře zvykem. Samotný AV reciever se stará o rozprostření zvuku v rozsahu 360° okolo vás dle daného prostoru. Tyto informace by měla obsahovat zvuková stopa ve formátu TrueHD. Starším dekodérům nevadí, prostě ji budou ignorovat.

Co je Dolby Atmos:

Je tedy potřeba mít okolo sebe (i nad sebou) spoustu reproduktorů, tak aby bylo možno tohoto efektu a technologie využít.

Kdo si chce užít zvuku ve 3D musí zapomenout na klasický obývací pokoj, jak ho vesměs všichni známe, a mít opravdu místnost uzpůsobenou audio a video zážitku dnešních možností.

Je skvělé, že technologie jdou takovou měrou kupředu, ale bojím se že výrazy jako Dolby Atmos nebo 4K rozlišení, HDMI 2.0 a jiné budou (zatím) pro většinu jen marketingovým tahákem, bez reálného využití. 


Následující: Legendární značka Technics se vrací